Jak dbać o meble z litego drewna?

Surowe drewno to szyk, elegancja i styl. Można z niego stworzyć zarówno meble klasyczne, jak i nowoczesne. W stolarni McKapka dbamy o drewno na każdym etapie tworzenia i zabezpieczamy nasze produkty. Jak dbać o meble z litego drewna, kiedy już trafią do Twojego domu?

Meble drewniane: wybór na wiele lat

Meble z litego drewna potrafią przetrwać przez wiele lat w doskonałej formie. Są ciężkie, solidne i niewiele jest takich rzeczy, które mogą im zaszkodzić. Największym wrogiem litego drewna może być nasza niewiedza i ignorancja. Z tego powodu, warto dowiedzieć się, jak o nie właściwie dbać.

Niewłaściwa pielęgnacja drewna sprawia, że żywotność mebli skraca się. Jak dbać o meble z litego drewna, aby nie niszczyć ich niewiedzą? O czym warto pamiętać i dlaczego środki „do wszystkiego” są tak naprawdę do niczego?

Woda, kurz, promieniowanie UV – zagrożenia dla mebli

Głównym wrogiem mebli z litego drewna jest woda, kurz, promieniowanie UV i wszelkie uszkodzenia mechaniczne, którym meble mogą ulegać w czasie codziennego użytkowania. Żeby zachować drewniane meble w jak najlepszym stanie, należy sięgać po środki specjalistyczne i zachować regularność.

Zrezygnuj, zanim wpadniesz na pomysł zakupu popularnych detergentów „do wszystkiego”. Większość środków chemicznych jest zbyt agresywna. Zamiast czyścić drewno, niszczy je. Co ciekawe, tego typu środki są zazwyczaj zrobione na bazie wody. Ta w nadmiernej ilości nieodwracalnie narusza lite drewno. Jeżeli już zainwestowałeś w meble z litego drewna, nie oszczędzaj na ich pielęgnacji.

Wybór właściwego środka do pielęgnacji drewna

Jak odczytywać informacje zamieszczone na środkach czyszczących? Czytanie składów produktów to ważna sprawa. Jeśli co drugi składnik jest dla nas kompletnie niezrozumiały, skąd mamy wiedzieć, po jakie środki sięgnąć? Jest na to sposób. Bardzo prosty i intuicyjny.

Środek do pielęgnacji litego drewna powinien być równie naturalny, co drewno. Koniecznie wystrzegaj się agresywnych środków, które zawierają kwasy i substancje żrące. Zdrowe środki do pielęgnacji drewna to: woski, lakiery i oleje. Dla zachowania żywotności mebli drewnianych unikaj ich kontaktu z wodą. Im mniej wody podczas pielęgnacji, tym lepiej.

Czemu woda i drewno nie lubią się nawzajem?

Jak czyścić bez wody? To wydaje się szokujące, a jednak! Szmatka do czyszczenia mebli powinna być tylko lekko nawilżona, a nie ociekająca wodą. Podczas wycierania mebli, na ich powierzchni nie powinny pojawiać się ślady od wody. Drewno i woda nie lubią się tak bardzo, że nawet poziom wilgotności wnętrza ma tutaj znaczenie. Powinien się wahać na poziomie 40-50%.

Podstawowa zasada głosi, że do pielęgnacji mebli z litego drewna powinno się używać tych substancji, które były używane na etapie ich produkcji. Pamiętaj jednak, aby szmatka do przecierania mebli była miękka i sucha. Najlepiej wykorzystać do tego bawełnianą ściereczkę. Dla przyspieszenia procesu konserwacji ruchy powinny być okrężne i wykonywane zawsze wzdłuż słojów.