Jak odnawiać stare meble — poradnik dla początkujących

Nie ma wątpliwości, że meble drewniane są zarówno piękne, jak i trwałe. Stare, sezonowane meble wykonane z litego drewna uważane są za uosobienie luksusu. Pod względem wyglądu ich wizualna wyższość nad tańszymi materiałami, takimi jak płyta wiórowa czy sklejka, jest od razu widoczna. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wielu ludzi zastanawia się, jak odnowić meble.

Remont i renowacja takich mebli może stanowić bardzo satysfakcjonujące wyzwanie. Co więcej, dobrze wyremontowane zabytkowe meble zyskują tylko na wartości i znakomicie prezentują się w salonie. W tym wpisie na blogu opiszemy sposoby, wskazówki i pomysły na odnawianie starych mebli, tak byś mógł łatwo dać im nowe życie.

Pomysły na odnawianie starych mebli

Jak odnowić stare meble? Cóż, ważne jest, aby zacząć od oceny stanu całego mebla. Jeśli powłoka ochronna oleju czy lakieru jest nadal nienaruszona, ale mebel jest po prostu brudny, delikatne mycie wodą z mydłem może często być samo w sobie dobrym wstępem. Jednak w przypadku bardzo zniszczonych mebli wymagane jest dokładniejsze czyszczenie i przygotowanie. Może to obejmować całkowite usunięcie starej powłoki, aby odsłonić surowe drewno.

Aby usunąć stary lakier w wypadku mebli drewnianych, można sięgnąć po metody ręczne, takie jak papier ścierny, cykliny, skrobaki i noże. Natomiast elektryczne szlifierki i opalarki mogą przydać się w przypadku masowo produkowanych drewnianych mebli z czasów PRL-owskich – pokrytych twardymi, chemicznie utwardzanymi lakierami. Współczesne fronty meblowe korzystają raczej z lżejszych oklein czy wodnorozpuszczalnych lakierów. Innym sposobem na odnawianie mebli w domu będą w takim wypadku także środki chemiczne do ścierania i zmywania farby.

Po usunięciu starej powłoki wszelkie szczeliny, pęknięcia lub dziury w drewnie powinny być wypełnione specjalnym kitem, który przypomina drewno. Jasne drewno można też odświeżyć, nacierając je orzechami włoskimi. Ważne jest również, aby po oczyszczeniu przeszlifować meble, aby usunąć wszelkie pozostałości lakieru lub farby. Dzięki tym krokom meble będą gotowe do nałożenia nowej powłoki ochronnej, która przywróci im wygląd i przedłuży ich żywotność.

Odnawianie starych mebli: lakierowanie i bejca

Po dokładnym oczyszczeniu, wygładzeniu i wysuszeniu drewna przystępujemy do nadania mu koloru i wykończenia. Farby akrylowe lub alkidowe są najskuteczniejsze, jeśli chodzi o nadanie meblom unikalnego koloru lub zamaskowanie słojów drewna czy istniejących powłok. Odnawianie mebli kuchennych drewnianych wymaga często zastosowania warstwy ochronnej, by sprawić, że meble łatwo jest utrzymać w czystości.

Dlatego po upewnieniu się, że drewno jest wolne od wszelkich zabrudzeń i wilgoci, odkręcamy śruby, zawiasy i drewniane uchwyty do mebli, a następnie nakładamy na mebel warstwę farby, w zależności od preferowanego przez nas efektu. Możemy też, zamiast malowania zdecydować się na lakierowanie, olejowanie lub bejcę. Jednak jeśli chodzi o renowacje mebli, nie należy łączyć tych metod — zdecyduj się i wybierz jeden sposób impregnacji.

Przed lakierowaniem zaleca się nałożenie na powierzchnię odżywki do drewna, aby zapobiec wchłonięciu przez drewno zbyt dużej ilości lakieru, co spowoduje nierówne wykończenie. Po wyschnięciu odżywki nałóż lakier za pomocą pędzla, zgodnie z kierunkiem słojów drewna. Nakładaj cienkie, równe warstwy i pozwól, aby każda warstwa całkowicie wyschła przed nałożeniem kolejnej. Aby uzyskać optymalny poziom ochrony, mogą być wymagane dwie lub trzy warstwy lakieru.

Inną opcją renowacji mebli jest zastosowanie bejcy w celu wzmocnienia naturalnego koloru drewna. Przed barwieniem, produkty drewniane muszą być oszlifowana i oczyszczone, aby usunąć wszelkie stare powłoki lub brud. Gdy powierzchnia jest gładka i czysta, zacznij bejcowanie za pomocą pędzla lub szmatki, zgodnie z kierunkiem włókien drewna. Pozwól bejcy wniknąć w drewno, przed wytarciem nadmiaru. Aby osiągnąć ciemniejszy kolor, możesz nałożyć więcej warstw bejcy.

Na koniec, po całkowitym wyschnięciu powłoki ochronnej, wypoleruj powierzchnię miękką szmatką lub używając specjalistycznej nakładki na wkrętarkę, aby uzyskać gładkie, błyszczące wykończenie. Przemyj całość ponownie wodą z detergentem.

Teraz już wiesz, jak odnowić meble. Mebel, który został niedawno odnowiony, może stać się cenionym dodatkiem do Twojego domu, jeśli jest odpowiednio pielęgnowany i używany przez wiele lat. Możesz go nawet spróbować sprzedać z zyskiem! Eksperci, których zatrudnia nasz skład meblowy i warsztat, mogą ci pomóc w odnawianiu starych mebli — jeśli skontaktujesz się z nami.