Natura stołów drewnianych

Stoły z litego drewna to klasa sama w sobie. Charakteryzują się tym, co najlepsze: klasycznym pięknem i elegancją, solidnością oraz unikatowością. Jako produkt doskonały – pod warunkiem wysokiej jakości surowca i wykonania, ale to u nas standard – nie potrzebują reklamy, więc tylko o nich opowiemy.

Fakt, że dwa stoły o tych samych wymiarach i bryle, wytworzone z drzewa tego samego gatunku różnią się historią zapisaną w niepowtarzalnym odcieniu barwy i strukturze usłojenia, jest źródłem dużej satysfakcji dla ich posiadaczy. A gdy dodać do wyjątkowości surowca oryginalność projektu – zaczynamy mieć do czynienia już nie z meblem, a z dziełem sztuki użytkowej. Wypadkową własnowolnej natury i niepokorności twórczej stolarza-artysty.

Centrum domowego wszechświata
Stół jest podstawowym elementem wyposażenia każdego domu czy mieszkania. Jeśli za namową serca przyjąć, że dom to ludzie, którzy go tworzą, a nie ściany, które odgraniczają jego przestrzeń, to pozycja stołu w mikrokosmosie rodziny zrównuje się z rangą słońca w układzie słonecznym: co najważniejsze, kręci się wokół niego. Ciekawe, czy historia zapamięta nas jako twórców teorii „mensacentrycznej”. I co na to Kopernik…? Aha, mensa, gwoli jasności, oznacza po łacinie stół.

Przy stole wspólnie spożywamy posiłki, co stwarza doskonałą okoliczność do rozmowy. Ta z kolei buduje i umacnia rodzinne więzy (to powiedziawszy, wycofujemy się czym prędzej ze ślepego zaułka truizmów). Wokół suto zastawionego, jak każe tradycja, stołu zasiadamy z przyjmowanymi gośćmi. Świętujemy z nimi wesołe okazje, mnożąc radość. Wzajemnie wspieramy się w trudnych chwilach, dzieląc smutki.

Chcąc wyczerpać temat zastosowań stołu, trzeba by wspomnieć o rysunkach na dużym formacie, pospiesznym odrabianiu zadań domowych na moment przed wyjściem do szkoły, układaniu puzzli z dużo za dużej na raz liczby kawałków, składaniu zestawów z klocków Lego, emocjonujących grach towarzyskich, prasowaniu na szybko w asyście koca złożonego na cztery. Ale stwierdziwszy bezdenność tematu, próby wyczerpania go się nie podejmujemy.

Najpiękniejszy stół z litego drewna nie spełni pokładanych w nim nadziei, jeśli będzie niewłaściwie dobrany do swojego przeznaczenia oraz ilości poświęcanej mu przestrzeni. Do kuchni i jadalni warto wybrać stół o solidnej, stabilnej konstrukcji, z blatem wykonanym z twardego rodzaju drewna (najtwardsze są gatunki drewna egzotycznego, ale polski dąb też sprosta zadaniu). Lubiący spotkania w szerokim gronie mogą rozważyć opcję stołu o zmiennej powierzchni użytkowej. Stoliki kawowe to dobra propozycja do części dziennej mieszkania. Okrągły blat stołu lepiej się sprawdzi, gdy planujemy ustawić mebel w centralnym punkcie pomieszczenia, prostokątny – jeśli pod ścianą.

By cieszyć się niesłabnącym urokiem stołu drewnianego przez długie lata, należy bezwzględnie trzymać się zasad jego użytkowania i pielęgnacji. Ale o tym innym razem…

McKapka. Wytwarzamy stoły z litego drewna. Stoły z marzeń. Dla osób z pasją i rozmysłem aranżujących swoją życiową przestrzeń. Czerpiących energię z naturalnego piękna przedmiotów jedynych w swoim rodzaju. Nasze stoły serwują klimat. Twój ulubiony. Mogą wyglądać, jak chcesz. Być z drewna, które wybierzesz. Po to, by jak najlepiej pasowały do Twojego wnętrza. Obu Twoich wnętrz.