Dlaczego drewno pracuje i co to znaczy?

Drewno pracuje – pewnie przynajmniej raz zetknąłeś się z tym pojęciem. Co to w praktyce oznacza? Co dzieje się z drewnem i dlaczego twoje meble lub drewniana podłoga muszą pracować? Dowiesz się tego z lektury naszego poradnika.

Drewno zmienia swój kształt i wymiary – jak to możliwe?

Pojęcie „drewno pracuje” oznacza, że drewno zmienia swój kształt i wymiary pod wpływem wilgoci znajdującej się w powietrzu. Ta z kolei jest zmienna w zależności od pór roku i panującej temperatury. Te zmiany sprawiają, że drewno, z którego zrobione są Twoje meble, również zmienia swoją wilgotność.

To nie jest defekt, czy błąd w produkcji. To naturalna właściwość drewna i jego wyjątkowość powoduje, że tak właśnie jest. Czy jest się czego obawiać? Dlaczego drewno zmienia swoją wilgotność i czemu nie może być po prostu całkiem suche?

Zmienna wilgotność drewna – o co tu chodzi?

Zmiany wilgotności drewna wynikają z jego budowy. Drewno składa się z długich włókien ułożonych obok siebie. Są to puste w środku, bardzo cienkie rurki. Przypominające suchy makaron spaghetti. W rurkach przechowywana jest wilgoć. Podczas suszenia materiału pozbywamy się większości wilgoci, jednak nie zmienia to właściwości włókien drewna. Ich natura polega na tym, że zawsze będą mogły zarówno oddawać, jak i wchłaniać wilgoć.

Czemu drewno nie może być całkiem suche?

Przypomnij sobie te momenty, kiedy jako dziecko zginałeś gałązki w pół, zanim doprowadziłeś je do pęknięcia. Dlaczego nie pękały od razu? Dzięki wilgoci zgromadzonej w włóknach. To właśnie ona decyduje o elastyczności drewna. Suche, stare patyki, będą łamać się łatwiej i szybciej, ponieważ ich elastyczność jest mniejsza.

Dlaczego mój stół lub podłoga nie mogą być całkiem suche?

Natura potrzebuje balans

u. To prawda, która sprawdza się w życiu i w pracy z drewnem. Nikt nie potrzebuje stołu, który będzie wyginał się jak świeża gałązka. Stół, który załamie się pod pierwszym, lepszym ciężarem również nie jest nikomu potrzebny. Z tego powodu drewno, z którego wykonywane są Twoje meble, musi być suche i stosunkowo twarde. Równocześnie musi zachować odrobinę wilgoci, żeby zachować swoją elastyczność.

Natura drewna jest niepowstrzymana – co to oznacza?

Natury drewna nie da się zmienić. Co więcej, można ją wykorzystać. Odpowiednia konstrukcja mebli, bez mocowania na sztywno, minimalizuje ryzyko wypaczeń. Można wykorzystać kurczeni się drewna, poprzez pozwolenie jednemu elementowi zacisnąć się na drugim. Wreszcie, dobierając odpowiedni kawałek drewna do konkretnej części mebla, możemy dobrać zarówno grubość, jak i układ słojów.

Stolarnia McKapka – drewno pracuje dla Ciebie

W stolarni McKapka tworzymy meble i podłogi, które pracują dla Ciebie. Do wykonywanej pracy podchodzimy z sercem i szacunkiem do drewna. Nasi stolarze to ludzie z pasją, którzy znają właściwości tego materiału i potrafią je stosownie wykorzystać. Rzemiosło łączy się u nas ze sztuką użytkową. Zapraszamy do obejrzenia naszych realizacji i zapoznania się z ofertą.